Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

 
Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Mesajlar: 2261
Kayıt: 05 Tem 2009, 12:35
Konum: İstanbul
İletişim:

Ekranlar

05 Tem 2009, 20:05

Blender, Modelleme yapmak ve animasyon oluşturmak gibi farklı işlemler için ekranı özelleştireme esnekliğini kullanıcıya sunar. Aynı dosya içinde, farklı ortamlar arasında çabuk değişiklik yapmak için “Ekranlar”dan faydalanılır.

Bir pencerede yapılan değişikliklerin tümü, “Pencere Sistemi” ve “Pencere Biçimi” tanımlanarak bir ekran içerisine kaydedilir. Eğer Ekran içerisindeki Pencerede değişiklik yaparsan, diğer Ekranlar bundan etkilenmeyecektir.

Öntanımlı olarak Blender tanımlı beş Ekran’a sahiptir:

1- Animasyon (Canlandırma)

2- Model

3- Materyal (Malzeme)

4- Sıra/Sıklık (Sequence)

5- Betik/ Komut Dosyası (Scripting)

Bunlar, “Kullanıcı Tercihleri” Pencere Başlığında bulunan, SCR menü düğmeleri (Ekran ve Sahne seçicileri) yoluyla kullanılabilir (Resim 10). Ekranı bir sonraki Ekran Biçimine alfabetik olarak değiştirmek isterseniz [Ctrl]+→, bir önceki Ekran Biçimine değiştirmek isterseniz de [Ctrl]+← kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.(Ekran isimleri sayı ile başladığı için alfabetik değişirken isme göre değil sayıya göre değişir.)

Resim
Resim 10

Yeni bir ekranı eklemek

Pencereleri, beğeninize uygun olarak yeniden düzenleyip yeni bir Ekran tasarımı olarak kaydedebilirsiniz. Bunun için öncelikle “Ekran Seçici” menüsünde bulunan “aşağı yukarı ok” düğmesine tıklayın ve açılan menüden “ADD NEW” seçeneğini seçin. Ekrana yeni bir isim verirken sayı ile başlayan bir isim verin ki, ok tuşları ile Ekranlar arası geçiş yaparken sizin için kolaylık olsun. Örneğin “6- Ekranım” ismini kullanabilirsiniz.

(Yeni oluşturduğunuz ekrana, “2- Ekranım” gibi bir isim vermeniz halinde, ekran “1- Animation” ile “2- Model” arasına, “2- Perspektif” gibi bir isim vermeniz halinde de “2- Model” ile “3- Material” arasına yerleşecektir.)

Bir ekranı silmek.

Bir Ekranı, Ekran Seçici menüsünün sağ yanında bulunan “X” düğmesine basarak, Ekran Seçici’de aktif halde bulunan Ekranı doğrudan silebilirsiniz.
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı