Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

ugur.ugur
Aktif Üye
Aktif Üye
Başlık Yazar

blender de türkçe karakter problemi

22 Nis 2011, 18:59

Bilindiği üzere blender da türkçe karakter problemi var. ben bu sorunu çözmek için şöyle bir yol izliyordum.
önce yazımı bir text dosyasına yazıp dosyayı kaydediyor ve blenderdan dosyayı çağırıyordum.
blender 2.5 serisi çıktığında belki çözülmüştür diye düşündüm ama malesef. yazıları normal yazınca tr karakterler görünmüyor. Fakat bu kadar da değil. text dosyasına yazıp içeri çağırınca da çalışmıyor.
benim şu an için bulduğum çözüm yolu ise blender 2.49 u açıp yeni bir text ekliyorum.
daha sonra windows not defterini açıp yazımı yazıyor ve kaydediyorum.
blender 2.49 dan text dosyamı çağırıyorum.
dosyayı kaydediyorum. blender 2.5x ile açıp kaydettiğim dosyayı çağıtıyorum.

tabi bu baya uzun bir yol. hele hele birçok yazınız olacaksa sahnenizde yandınız. :) yapamayanlar ve çözüm yolu arayanlar için şimdilik çözüm yolu bu. bazı python scriptleri mevcut ama 2.57 de ben çalıştıramadım.
başka önerileri olan varsa burada paylaşabilir. Ben ve diğer arkadaşların çok işine yarayacağına eminim.
Dervişlik olsa idi taç ile hırka,
Biz de alır idik otuza kırka..

116119
Üye
Üye

Re: blender de türkçe karakter problemi

03 Eyl 2017, 15:04

Sırf bu mesajınıza cevap yazmak için üye oldum, farkındayım konuyu bayağı bir hortlatmış olsam da faydalı olabilmek ve aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olabilmek adına buna değer. 
Türkçe karakter sorununun çözümü için text seçili iken modifier in sağında F (data) sembolü var o menü altında font başlığında regular kısmından windows fontları seçilebiyor. mesela calibri seçerseniz türkçe karakter sorununuz kalmaz. Bu da uygulamalı videosu.