Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

fatihsahin
Üye
Üye
Başlık Yazar
Ettiği teşekkür: 10 defa

Videoda oluşan tekleme hissini düzeltemiyorum

19 Şub 2015, 01:30

Oluşturduğum kısa bir animasyonda kamera 1 saniye içerisinde hızla yer değiştiriyor. Oluşan videoda sahnedeki cisimlerim hareket esnasında gerilerinde iz bırakarak videoda akıcı bir görüntü oluşmasını bekliyorum ama her frame çok net bir şekilde render edildiği için sanki video takılarak oynuyormuş hissini veriyor ve buda göze çok batıyor. Birçok şey denedikten sonra sadece bu hissi frame sayısını 60 yaparak giderebildim ama bu videoyu youtube atınca frame sayısı 25 e düştüğü için video yine bozuluyor. Kısaca cisimler hızlı hareket ederken arkasında iz bırakarak yada bulanıklaşarak gitmesini sağlayan bir araç veya ayar varmı. Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
Özgür
Üstat
Üstat
Ettiği teşekkür: 36 defa
Aldığı teşekkür: 112 defa

Re: Videoda oluşan tekleme hissini düzeltemiyorum

19 Şub 2015, 03:17

Blender 2.73 versiyonunda, node editor ile Render layer seçeneğinin Filter kısmında çeşitli bulanıklaştırma node ayarları bulunmaktadır ve Sun Beams özelliğini kullanarak, cisimlerin arkasında iz veya çizgiler oluşturarak render alabilirsiniz

Hareket ederken bulanık görüntü istiyorsanız properties penceresinde render ayarlarında Sampled Motion Blur ayarını kullanarak render alabilirsiniz.

fatihsahin
Üye
Üye
Başlık Yazar

19 Şub 2015, 14:36

Özgür bey veriğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

fatihsahin
Üye
Üye
Başlık Yazar

20 Şub 2015, 13:24

Arkadaşalar aradığım efektin adı VECTOR BLUR muş. Node editörde Add+Filter menüsünde bulunuyor. Aslında animasyonda gerçekcilik için önemli bir konu ama nedense hakkında pek fazla bir ders yok. Yinede internette yabancı dilde birkaç videolu anlatımı var. Bu efekt MOTİON BLUR a benziyor. Bu iki efekt de sahneden hızla geçip giden cisimleri bulanıklaştırıyor ve böylece daha gerçekci sonuç elde etmiş oluyoruz. Vector Blur da bu iş daha detaylı yapılabiliyor. Benim asıl derdim sahne sabit, kamera hareket ediyorken bunu tam ayarlayamıyorum. Arabada giderken yan pencereden çekilen bir videoda manzara bulanık gözükür ya işte öyle bir efekt oluşturmak istiyorum ama komple video bulanık gözüküyor gibi oluyor. Mantıken de bu olması lazım ama video yinede gerçekci olmuyor. Hiç yapmazsam sanki peşpeşe çekilmiş resimlere hızlıca bakıyormuş gibi oluyor. O ince ayarı bir türlü tutturamıyorum. Vector Blur da daha başarılı sonuç alıyorum ama yinede tam istediğim gibi olmuyor. Bu konu hakkında türkçe ders de bulamadım. Acaba bu konuda benim gibi sıkıntıda kalmış arkadaşlar için birisi detaylı bir şekilde mümkünse videolu değilse resimli anlatım hazırlayabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
Özgür
Üstat
Üstat
Ettiği teşekkür: 36 defa
Aldığı teşekkür: 112 defa

20 Şub 2015, 16:49

Cycles Render de properties penceresinde Camera ayarlarının Depth of Field kısmındaki ayarları kullanırsanız; net gözükmesini istediğiniz cismi Focus kısmında seçer, Aperture yi Radius seçerek , size değerini arttırırsanız ,arka görüntü bulanık Focus seçilen cismi ise net olarak render alabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
gazneli
Üye
Üye
Ettiği teşekkür: 2 defa
Aldığı teşekkür: 11 defa
İletişim:

07 Ara 2017, 11:30

teklemelerin sebebi "curves" olabilir bütün dope sheet kisminda butun animasyonlari sec artindan t tusuna bas ve lineer i sec gecisler duzgun olucaktir.

Giriş  •  Kayıt