Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

mozerbaris
Üye
Üye
İletişim:

Animasyon olustururken scale etmek..

09 Eyl 2019, 15:22

Merhabalar,

3 boyutlu yazicilarda "bridging"'i gostermek icin bir animasyon yapmam gerekiyor. Bunun icin asagidaki gorselde belirttigim gibi koprunun ayaklarini scale edebiliyorum fakat kopru kismina geldigimde aradaki boslugu doldurup,dolan boslugu ve ayaklari nasil scale edecegimi bulamadim bir turlu. Gerekli gorselleri ve gerceklestirmek istedigim seyi asagida gorebilirsiniz.

Tesekkurler.
https://imgyukle.com/i/ogZMLG
https://imgyukle.com/i/ogZ7hR

https://www.youtube.com/watch?v=wK2APNwEoSk

Tam olarak bu videoda gercekleseni yapmak istiyorum diyebiliriz.

Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
İletişim:

Re: Animasyon olustururken scale etmek..

09 Eyl 2019, 16:48

Böyle bir animasyonu yapmanın eminim bir çok yolu vardır ancak ben aklıma ilk gelen yöntemden bahsedeyim:
(elimden geldiğince terimleri düzgün yazacağım ki internetten araştırma şansınız olsun, çünkü ekran görüntüleri paylaşamayacağım)

Blenderda shape keys denilen bir olay var. Mesela şimdi uzun ince bir dikdörtgeniniz olsun. Bu iki kutu arasında bir köprü oluşturacak şekilde. Ancak bu köprünün enine, diyelim ki, yalnızca yüzde 2sini kaplayacak kadar kalın olsun.

Daha sonra edit moda giriyorsunuz, ve o vaziyette bir shape key atıyorsunuz. Daha sonra köprünün boyunu sıfıra indiriyorsunuz, edit moddayken köprünün bir ucundan tutup küçülterek. ve o vaziyetteyken yeni bir shape key atıyorsunuz. Bu iki shape key'i doğru zaman aralıklarında animasyon ettiğinizde bir köprü tamamlama animasyonu elde edeceksiniz.

Bunun gibi 50 tane daha ince köprüyi yanyana koyup anime ettiğinizde sankki bir 3d printer gide gele bu köprüyü inşaa etmiş gibi bir animasyon elde edeceksiniz.

Umarım sorunuza bir cevap olmuştur ancak scale etmekten ne demek istediğiniz tam anlayamadım. Sanırım bu köprüyü yukarıda anlattığım gibi hiç yokken uzatıp çekmenin ve bir köprü haline getirmenin animasyonunu kastettiniz.

İyi çalışmalar.

mozerbaris
Üye
Üye
İletişim:

09 Eyl 2019, 18:12

Yanitiniz icin cok tesekkur ederim oncelikle.

Evet,ben de simdi arastirirkan Shape Keys ile yapabilecegimi buldum internette. Dediginizi yapmayi deneyecegim yarin. Umarim becerebilirim :) Vaktinizi ayirip yanit verdiginiz icin cok tesekkur eder,iyi calismalar dilerim.

Kullanıcı avatarı
byagcioglu
Üstat
Üstat
İletişim:

09 Eyl 2019, 19:26

En son byagcioglu tarafından 10 Eyl 2019, 18:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
İletişim:

09 Eyl 2019, 19:49

Yanitiniz icin cok tesekkur ederim oncelikle.

Evet,ben de simdi arastirirkan Shape Keys ile yapabilecegimi buldum internette. Dediginizi yapmayi deneyecegim yarin. Umarim becerebilirim :) Vaktinizi ayirip yanit verdiginiz icin cok tesekkur eder,iyi calismalar dilerim.
Rica ederim,

Evet Baran hoca çok güzel bir şekilde hazırlamış dosyayı.

Bu arada konuyla ilgili Baran hocanın son derece detaylı ders(ler)i var. Şu linkten inceleyebilirsin:
https://www.youtube.com/watch?v=wz0MLDLs5ss

mozerbaris
Üye
Üye
İletişim:

10 Eyl 2019, 12:17

Hocam cok cok tesekkur ederim. Inanilmaz yardimci oldugunuz anlatamam yani. Simdi diger yapacagim seyler de kafamda sekillenmis oldu. Cok cok tesekkur ederim tekrardan. Iyi calismalar

Kullanıcı avatarı
byagcioglu
Üstat
Üstat
İletişim:

10 Eyl 2019, 12:31

Biz de teşekkür ederiz.