Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Xill
Üye
Üye
İletişim:

Genç Kadın Karakter

28 Haz 2019, 02:19

Merhabalar,

Blender'la uzun süredir uğraşıyorum ama burada oldukça yeniyim. Çok uzun süredir uğraştığım bir çalışmam var. Yapıp bitirmekten çok anatomi, materyal, zbrush, marvelous designer, vs. bir çok şeyi öğrenmeme vesile oldu kendisi ki, esas amacıda bu yöndeydi. Araya başka işler girdi dönem dönem ama bir seneyi aşmıştır toplam uğraştığım süre, zamanımın çoğunu yüzü yapmakla (anlamaya çalışmakla) geçirdim, arada bir şans ta yardım etti oranlar güzel oturdu. Ama hala bitiremedim :D

Neyse uzun lafın kısası bu işle ciddi olarak uğraşmama rağmen (daha önce 3d elemanı da olarak çalıştım) bağımsız olarak nasıl para kazanabileceğimi tam kestiremiyorum. Benim aklımda karakteri bütün olarak bitirdikten sonra rigleyip ve optimize edip unity ve unreal için satmak var. Bunun haricinde tam vücut olarak Turbo squid gibi mecralardan da satmayı düşünüyorum. Tabi daha bitirmeme var bu yüzden kafayı bitirip rigleyip tek başına satabilir miyim acaba diye düşünmeye başladım :D ... (hem belki lip sync ve yüz riglemeyi de öğrenmiş olurum) (farkındayım biraz suyunu çıkarmak olabilir bu :D)

Tecrübesi olan yukarıdaki konularda bilgi verebilir mi? Ayrıca benzer sitelerden yurt dışına satışta problem yaşıyor musunuz ya da bunun gibi karakterlerin bir pazarda yeri var mı? Siz ne önerirsiniz (atıyorum gözleri ağzı ayrı sat ya da bitir tamamını sat parça parça uğraşma gibi veya tamamen başka konular)..

Biraz soru cevap tadında geçerse güzel olur, merak ettiğiniz bir şey olursa bende elimden geldiğince anlatmaya çalışırım.

Resim

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
İletişim:

Re: Genç Kadın Karakter

28 Haz 2019, 22:13

öncelikle merhaba . Çalışmanız güzel  özellikle doku ve yüzün topolojisi iyi durumda fakat gözlerdeki poligon sayısı gereksiz derecede fazla . 
 elimden geldiğince sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
Model satış sitelerinde belirtilen kurallara uyduğunuz sürece sorun yaşamazsınız. En çok merak ettiğiniz soru tahminimce model satılırsa parayı nasıl alabilirim dir. Para transferi için birçok seçenek mevcut. sizin seçtiğiniz para transferi çeşidine göre ve siteden siteye farklılık gösterecektir. Örneğin swift yöntemini seçerseniz A sitesi 200 dolar ve üzeri gönderim yaparım derken B sitesi 500 dolar ve üzeri gönderim yaparım diyebilir. Ben genelde Payoner kullanıyorum  güvenli ve temizdir.
diğer sorunuz karekterim satılırmı konusuna gelecek olursak evet satılabilir, bu satış 1 gün sonrada olabilir 10 yıl sonrada olabilir bunu kimse bilemez.Madem 3d model satışı yapmak istiyorsunuz öncelikle pazarı araştırmanızı öneririm. Hangi modeller çok ragbet görüyor, fiyatları nelerdir , hangi ülkeler daha çok talep ediyor gibi soruları araştırmalısınız.
 Yine karakter satışı konusuna dönecek olursak ; 
Karakter dediğimiz şeyde animasyon olsun oyun olsun veya bir reklam filmi olsun ilk aranan özellik konsepte uygun mu olur .
hikayenin geçtiği tarih , hikayenin geçtiği mekan,kıyafetler, karakter  topal mı ,  tek gözü kör mü ,  vs vs zibilyon tane soru gelir insanın aklına. Kısacası karakter dediğimiz şey amaca yönelik özel olarak üretilir. Genel pazarda karakter satışları çoğunlukla adult işler için kullanılan karakterlerdir , bu tarz karakterler yapmak size etik gelir gelmez bunun kararını siz vermelisiniz.
Benim deneyimlerime göre bir çakıl taşı modelinin  bir karaktere oranla satışı çok çok daha fazladır (adult model yaparsanız kertenkele tayfası çiftleşme dansı yapa yapa kapınıza kadar gelir modelinizi satın alır o ayrı  :D).
Peki biz neyi modellemeliyiz sorusunun cevabı yine pazarı takip etmekten geçer.
1. soru şu olmalı 3d modelleri kimler ne için alır ?
  *mimari görselleştirme yapanlar (  sağa sola yerleştirmek için çiçek böcek insan figürleri arabalar vs gibi modelleri alırlar) 
  *oyun yapmaya çalışanlar ( yeni başlayanlardır, profesyonel olarak oyun yapanlar kendi bünyelerinde ihtiyacı olan insanları topluyor zaten) , 
  *3d yazıcısı ile birşeyler yazdırmak isteyenler ( biblo gibi figürler ve rc araçlar için araç tasarımları),
  * reklam firmaları ( yaz aylarının gelmesiyle dondurma modellerinde ve renderlerinde ciddi artış olur ama paranızı almakta zorluk çekersiniz - önce para sonra iş şeklinde çalışmanızı öneririm )
 * takı tasarımcılar ( genelde bilmem kaç gram 14k altın  bilmem kaç krat taş vs gibi isteklerle gelirler.( bu konuda rhino ve matris kullanmak şart olur işi beğendirmekte zorlanırsınız bi sürü revizyon istenir :D )
*bazı modlanabilir oyunlar için özel model istekleri . adamım şu marka ayakkabı giysin  bu ceketten giysin tarzında işlerdir.
2. soru  fiyatları nasıl belirlemeliyim.
burada hem piyasayı hemde modelinizde olan özellikleri göz önünde bulundurmalısınız.
  *uv map varmı ( overlap- nonoverlap) ?
  *texture varmı - varsa boyutları nelerdir ? pbr mi yoksa spec-gloss mu ?
  *modelde rig varmı 
  * animasyonu varmı
* model bir araba ise sadece gövde ve lastikler mi var yoksa iç mekan motor vs varmı ?
* model bir yapı ise sadece dış görünüm mü  yoksa yapının içinde gezinmek mümkünmü ..........
gibi uzayıp giden bir liste ile modelinizin özelliklerine göre fiyat belirlemelisiniz. Rakiplerinizi incitmeden ve piyasayı koruyacak aynı zamanda da müşterinin alabileceği bir fiyat belirlemek doğru olacaktır. 
Modellerin satışı konusu da en az modelleme yapmak kadar geniş ve uzun bir süreçtir. ama tahmin ettiğinizden çok daha kolaydır. 
Kısacası genel pazara hitap edecek ürünler modellemeniz ( elektrik santrali, araçlar , bir restoran...), kaliteli ve özgün modeller yapmanız sizin faydanıza olacaktır.Karakter modelleri yukarıda dediğim gibi amaca yönelik özel olarak tasarlanır ama bakın ben bu işi yapabiliyorum diyebilmek için güzel bir referans olur ve beğenen olursa da satın alır.

Xill
Üye
Üye
İletişim:

28 Haz 2019, 23:39

Detaylı cevabın için teşekkür ederim. Ben biraz daha orta çağ giyinimli bir karakter yapmayı planlıyordum, ama sanırım o şekilde satış sitelerindeki kimseye hitap etmez. Gelecekte oyun motorları için o şekilde satmaya çalışabilirim sanırım rigleyip animasyon ekledikten sonra. Kısa vade için sanırım bitirdikten sonra çağdaş kıyafetlerle arka planda ve benzer amaçlarla kullanılacak gibi giydirmek daha mantıklı bir yaklaşım olur.
Adulta kısmına girmeyi düşünmüyorum zaten karakter çok seksi falanda sayılmaz, daha standart bi şey bu. Ayrıca üreme organı modellemekte birçok açıdan benim için eziyet olur :D

Göz çevresinde polygonlar genellikle çok birikiyor haklısınız ama aslında bu bile ucu ucuna kurtarıyor, çok deneyimli sayılmam ve göz çevresindeki en ufak kusurlar kendisini çok fena ele veriyor, ama kafa aşırı fazla derecede polygon içermiyor. Birkaç resim daha koyuyorum yukarıdaki tek resim yetersiz sanırım biraz.

Sanırım daha küçük bir hitap alanı da olsa daha çok hoşuma gittiği için karakter ve değişik objelerle ilgileneceğim :D

Birkaç resim daha, farklı dönemlerden olduğu için biraz farklılıklar var aralarında;

Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
A.Salih
Üstat
Üstat
İletişim:

29 Haz 2019, 00:20

Kaliteli bir çalışma olmuş kendizi geliştirerek daha iyi yerlere gelirsiniz. Karakter modelleri fena satmaz. Dediğiniz gibi ayrı ayrı anatomi parçaları koysanız bile iyi satabilir. Örnek verecek olursam bir kurs videosunu izleyerek yağtığım el modelini öylesine satışa koydum ve zamanla fena satmadı ki alanım karakter modellemesi değil. Siz bu alanın üstünde düşer sadece bu alanda kendinizi geliştirirseniz çok iyi yerlere gelir ve iyi parada kazanabilirsiniz. Satış yapmak için bence de Payoneer kullanın ama Payoneer yıllık 29 dolar ücret alıyor ama Paypal'ın yokluğunda kullanılabilecek en iyisi mecburen. 

Bir de satışa koymak için birkaç öneri vereyim;
-Teknik kalite (topoloji, uv, texture mapler, pbr olmasıda önemli)
-İyi bir sunum (Marmoset Toolbag veya Eevee ile pbr render, tabiki ışıklandırma vs dikkat edilmeli)
-Detaylı açıklama yazın. 
  • Ne için uygun?
  • Kimler almalı?
  • Nasıl kolaylık ve fayda sağlar?
  • Teknik detaylar ( poligon sayısı, texture özellikleri vs.)  gibi soruların cevaplarının olduğu bir açıklama ile potansiyel müşterinizin sorularını giderin.
-Doğru fiyat. (Site site dolaşıp sizin ürününüze benzer modelleri inceleyin ve fiyat belirleyin.)
-Birçok sitede yayınlayın. (Turbosquid, CgTrader, Cubebrush, Artstation, Gumroad, Blendermarket vs)

Kullanıcı avatarı
Özgür
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
İletişim:

05 Tem 2019, 19:50

(adult model yaparsanız kertenkele tayfası çiftleşme dansı yapa yapa kapınıza kadar gelir modelinizi satın alır o ayrı  :D).
:icon_kahkaha: Özkaaannnn 
hunharca aydınlatmışsın bizi, teşekkürler :icon_siritma:

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

21 Tem 2019, 13:30

Hem çalışma için, hem de detaylı cevaplar için herkese teşekkür ediyorum.
Faydalı bir konu (soru - cevap) oldu.
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı

Xill
Üye
Üye
İletişim:

24 Tem 2019, 11:24

Tekrardan merhabalar,

A.Salih önerilerin için teşekkür ederim, çok faydalı oldular. Önerdiğin sitelerden anlayabildiğim kadarıyla Gumroad ve BlenderMarket'te sadece Paypal kullanabiliyoruz, tam da en düşük komisyon alan siteler. Paypal'ın durumu Türkiye'de malum..

Bir şekilde paypal'la çalışan ve başarılı olan var mı? Düşük komisyonlu bir site olsa elimin altında kendi imkanlarımla oradaki ürünlerin reklamını yapmaya çalışırdım.

Bir iki parçada hala çalışma aşamasında olan resimlerden atayım konuyu hortlattıktan sonra  :D

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
A.Salih
Üstat
Üstat
İletişim:

24 Tem 2019, 22:30

Paypal'ı Türkiye'den kullanmak aslında mümkün internette kaçak olarak kullanılabilecek birçok yöntem var. En kolay ve meşru yöntem yurtdışında bir tanıdığınız varsa onun aracılığı ile kullanabilirsiniz. İnternette paypal ile ödeme almak ve ödeme yapmak için komisyon ile aracı olan kişilere güvenmeyin sakın. Onun dışında kaçak yöntem ile açabilir ve banlanmaz iseniz yine Payoneer kullanmanız gerekiyor çünkü Paypal'a gelen ödemeleri Türkiye banka hesabına aktaramazsınız. Burdada bir tanıdık devreye girebilir ve paranızı Paypal'dan ona gönderip o banka hesabından size yollayabilir ki buda SWIFT masrafları demek. Önerim Payoneer kullanmanız. Turbosquid ve Cgtrader inanılmaz derece hacmi olan siteler ve başlangıç için size yeterli gelebilir. Ama diğer sitelerden gelebilecek gelirleri de küçümsememek gerekir, çünkü damlaya damlaya göl olur demiş atalarımız :) aklınıza takılan soru olursa sorabilirsiniz. Kolay gelsin.

Xill
Üye
Üye
İletişim:

25 Tem 2019, 00:24

İlgin ve vaktin için teşekkürler. Önerilerinin de etkisiyle başlarken Payoneer ve Cgtrader'la deniyorum şansımı. 
İlk kez modellediğim bir şeyi satmayı deniyorum bakalım, hadi hayırlısı :D

Hançeri bitirip koydum bakalım, nasıl olacak..

Resim