Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Başlık Yazar
İletişim:

Diğer Programlar...

01 Eyl 2018, 14:56

Merhaba Arkadaşlar,
Bugüne kadar, forumda sadece Blender programı ile alakalı paylaşım yapıyorduk.
Aslında sitenin kurulma amacı da buydu, site adı bile bu nedenle BlenderTR olarak seçilmişti.

Bugün itibari ile, Sitede Diğer Programlar başlıklı yeni bir bölüm açtım.
Gayem, Grafik, Tasarım, Dizayn konusunda, Blender'a ek olarak, çoğunlukla Açık Kaynak Dünyasına dahil Gimp, Inkscape, FreeCAD, Unity, ...vb programları tanıtmak.
Belki bu şekilde, sürekli dillendirilen "forum kullanıcılarını üzerine ölü toprağı serpilmiş, sitede hiç hareket yok" şikayetlerinin de önüne geçilir.

FreeCAD programını uzun zamandır bilmeme rağmen, 3D dosyalarını açıp görüntüemek ya da 3D dosyalarını farklı biçimlerde kaydetmek dışında neredeyse hiç kullanmamıştım.
Yakın zamanda, programı kodlayan/yazan Yorik Van HAVRE 'ye ait kitap (tanıtım kılavuzu) ve video çalışmalarını gördüğümde,  bu programı öğrenmem ve tanıtmam gerektiğine kanaat getirdim.
Yorik Van HAVRE tarafından hazırlanan kılavuz esas alınarak, FreeCAD Türkçe Kullanım Kılavuzu hazırlamaya başladım. FreeCAD başlığı altında bu çalışmaya ait not ve PDF uzantılı çalışmaları paylaşmayı düşünüyorum.

Gimp ve Inkscape konusunda birşey söylemem gerektiğini bile düşünmüyorum, bu programları bilmeyen, kullanmayan yoktur sanırım.
Herkese hayırlı günler diliyorum.

ResimResimResim
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı