Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

burhanaksendir
Üye
Üye
İletişim:

Aynı anda seçili tüm Curve’lere extrude nasıl verilir?

28 Nis 2019, 17:26

SVG dosyasını import ile içeri aldım. Oluşan bu Curve’ler için tek tek extrude ve bevel vs ayarları yapmak çok zaman kaybettiriyor.

Bunun için bir çözüm var mı? Seçili olan tüm Curve’leri bir tıkla istediğim ayarlarda extrude etsin mesela. Nasıl olacak?

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Re: Aynı anda seçili tüm Curve’lere extrude nasıl verilir?

28 Nis 2019, 23:30

SVG dosyasını import ile içeri aldım. Oluşan bu Curve’ler için tek tek extrude ve bevel vs ayarları yapmak çok zaman kaybettiriyor.

Bunun için bir çözüm var mı? Seçili olan tüm Curve’leri bir tıkla istediğim ayarlarda extrude etsin mesela. Nasıl olacak?
B tuşu ile tüm eğrileri (curves) seçin,
Blender 2.8 sürümünü kullanıyorsan sağ tıkla, 2.7x sürümü kullanıyorsan W tuşuna basın,
Açılan menüden "Extrude Size" seçeneğini seçin, Fareyi hareket ettirin. (bu esnada klavyeden değer giremezsiniz. - Extrude değerini, Object Data Sekmesinin, Geometry Panelinden takip edebilirsiniz.)

Not: Extrude boyutu, kontrolsüz artıp azalıyorsa, Shift Tuşuna basılı iken fareyi hareket ettirin.

Resim
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı

burhanaksendir
Üye
Üye
İletişim:

28 Nis 2019, 23:46

Çok teşekkür ederim. Denedim oldu. Peki bu Geometry bölümündeki Bevel ayarı için de benzer bir çözüm var mı? Tek bir Curve için bütün ayarlamaları yaptıktan sonra, bu ayarları ( Extrude, Bevel vs gibi) farklı Curve'lere kopyalayıp yapıştırma özelliği var mı?

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

29 Nis 2019, 00:13

Çok teşekkür ederim. Denedim oldu. Peki bu Geometry bölümündeki Bevel ayarı için de benzer bir çözüm var mı? Tek bir Curve için bütün ayarlamaları yaptıktan sonra, bu ayarları ( Extrude, Bevel vs gibi) farklı Curve'lere kopyalayıp yapıştırma özelliği var mı?
Aslında şöyle yapabilirsin;
Tüm eğrileri (curves) seçip CTRL + J ile birleştirirsen, Geometry bölümündeki değişiklikler her bir nesneyi (aslında bir tek nesneyi) etkiler.
Sonrasında, nesneleri ayırmak istersen, düzenleme moduna (edit mode) girip nesneleri tek tek seçip, P tuşu ile ayırman gerekir.

Ek bilgi:
Hızlı seçim yapma ;
- Düzenleme modunda, imleç bir nokta, kenar ya da yüzey üzerinde iken L tuşuna basman, o nokta, kenar ya da yüzeyin bağlı olduğu tüm nesneyi bir anda seçmeni sağlar.

burhanaksendir
Üye
Üye
İletişim:

29 Nis 2019, 00:25

Teşekkür ederim. Aslında bu Collection bölümünde, keşke Group özelliği olsaydı. Mesela aynı etkileri (aynı extrude değeri, aynı bevel vs gibi) almalarını istediğim Curve'leri bir Group içine alabilseydim. Daha sonra da bu group için Geomety aktif olsaydı ve vereceğim Extrude ve Bevel gibi ayarları Group içindeki bütün Curve'ler hemen alsaydı. Ne kadar kolay olurdu.

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

29 Nis 2019, 20:59

Teşekkür ederim. Aslında bu Collection bölümünde, keşke Group özelliği olsaydı. Mesela aynı etkileri (aynı extrude değeri, aynı bevel vs gibi) almalarını istediğim Curve'leri bir Group içine alabilseydim. Daha sonra da bu group için Geomety aktif olsaydı ve vereceğim Extrude ve Bevel gibi ayarları Group içindeki bütün Curve'ler hemen alsaydı. Ne kadar kolay olurdu.
Aranan kan bulundu :icon_begendim2:
El-Cevap:
İmleç, Outliner penceresi içirisindeyken, klavyeden C (Create = Oluştur) tuşuna basarak yeni bir koleksiyon oluşturabilirsiniz.
Sahnedeki nesnelerden istediklerinizi seçin ve M (Move = Taşı) kısayol tuşu ile açılan "Move to Collection" (Koleksiyona Taşı) menüsünden bir Koleksiyona tıklayarak seçili nesneleri ilgili koleksiyona taşıyın.
Bu şekilde bir sürü Koleksiyon oluşturup, nesneleri ekleyebilir/taşıyabilirsiniz.
Aynı koleksiyon içerisinde bulunan tüm nesneleri kolayca seçmek için önce bir nesneyi seçin, ardından SHIFT + G kısayol tuşu ile  "Seçim Grubu" Menüsünü görüntüleyin. (3D Görünüm ekranındaki Select > Select Grouped menü yolunu da kullanabilirsiniz) Listeden "Collection"ı seçin. Böylece aynı Koleksiyon içirisindeki tüm nesneler seçili hale gelecektir.
Sıra geldi can alıcı Noktaya. Sorunuzu yabancı kaynaklarda araştırırken, aşağıdaki bağlantıdaki cevap ile karşılaştım.
Çoklu seçim yapıldığında, extrude, bevel,...vb özelliklerin tüm seçili nesneleri etkilemesi isteniyorsa, ALT tuşuna basılı tutarak, extrude, bevel,...vb değerleri değiştirmek gerekiyormuş.

burhanaksendir
Üye
Üye
İletişim:

29 Nis 2019, 21:42

:) Çok teşekkür ederim. Bu inanılmaz büyük kolaylık oldu. Her dafasında uzun uzun uğraşıyordum. Eksik olmayın. Büyük zaman  kurtardı bu resmen. 

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

30 Nis 2019, 17:01

:) Çok teşekkür ederim. Bu inanılmaz büyük kolaylık oldu. Her dafasında uzun uzun uğraşıyordum. Eksik olmayın. Büyük zaman  kurtardı bu resmen. 
Rica ederim. Biz de yeni birşey öğrenmiş olduk.