Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Kerem
Azimli Üye
Azimli Üye
İletişim:

Blender ve Unity

02 Eyl 2012, 19:38

Öncelikle merhaba arkadaşlar . Geçenlerde merak ettiğim için unity programına bir baktım ve anladığım kadarıyla program oyun üzerine . Asıl sormak istediğim konu ise blender ile arasındaki fark , hangisi oyun hakkında daha başarılı , hangisi daha kaliteli , hangisi daha kolay ? Beni bilgilendirebilirseniz sevinirim , şimdiden teşekkürler .

Kullanıcı avatarı
dr. manhattan
Moderator
Moderator
İletişim:

Re: Blender ve Unity

02 Eyl 2012, 20:21

benim bildiğim kadarı ile ikisi birlikte çalıştığında güzel sonuçlar alınıyor. yani unity mi blender mı daha iyi gibi bir ayrım yok. kankiler bunlar :D.

bir de bir keresinde bir anket görmüştüm, sadece 70 küsür kişi katılmıştı ama sonuçlar yine de çok iç açıcı:

soru şu:

Unity, Maya ile mi daha iyi yoksa Blender ile mi?

sadece bir elin parmakları kadar kişi Maya'ya oy vermiş! :D

Kerem
Azimli Üye
Azimli Üye
İletişim:

02 Eyl 2012, 20:28

Cevabın için teşekkürler , ama asıl sorumu anlatamadım galiba , bide şöyle anlatıyım , blender'da oyun yapılabiliyorken unity neden kullanılıyor ?

Nothing
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

02 Eyl 2012, 22:15

Unitynin tercih edilme nedenleri:

1-)Aslında unity Guı'ler ve sistemler açısından yani game engine bakımından daha gelişmiş ve unityscript dediğimiz gayet basit bir kodlama dili var. Ben uzun zaman kolaylığından derslerin çokluğundan ve javascript bildiğimden unity kullandım. Unity script sadece health barı olsun vs. olsun gerçekten kolay ve kullanışı. Aynı zamanda 100den fazla hazır koda sahip.

2-)İçinde bulundurduğu 300'den fazla texture 3-4 tane hazır ağaç, terrain seti... Unityde tree creator ile kendi ağacımızı 50 saniyede modelleyebiliriz...

3-)Unity game engine blender game engine'den daha hızlı ve normal oyun yapım aşamasında daha fazla polygon kaldırabiliyor. Yani daha hızlı.

4-)iOS,Android ve Multiplayer oyun yapımına ortam sağlıyor ve blenderda yapabileceğimizin 10 katı kolaylık sunuyor.

5-)Unity'nin içinde hazır karakter ve oyunlar bulunduran http://unity3d.com/ dan da indirilebilecek bir kütüphane var. yani 2 gün de bile kabataslak bir oyun yapılabilir.

Neden Blender?

1-) Unityde kendi modelimizi (blenderdaki edit mode veya sculpt mode olmadığı için) yapamıyoruz.

2-)Unity'nin free versiyonunda tüm özellikler yok ve gayet sığ bir program ama unity'ye 3000-6000$ vermek gereksiz o fiyata blender'da uzmanlaşılır.
En son Nothing tarafından 02 Eyl 2012, 22:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
:D

Kerem
Azimli Üye
Azimli Üye
İletişim:

02 Eyl 2012, 22:20

İlgilendiğin için çok teşekkür ederim . Bir sorum daha oldu şimdi :) Sığ derken neyi kastettin ? Yani ilgilenmeye değmez mi ? Unity'ye başlayıp hayal kırıklığına uğramak istemiyorum , tavsiye edip etmiceğini sorsam daha iyi olcak heralde ?

Nothing
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

02 Eyl 2012, 22:47

Demek istediğim blenderda modellemeleriniz iyi fakat python bilginiz yoksa kodlamaya başlamanız için tavsiyemdir. Lisansını iyice okuyunuz eğer gerçekten bir şeyler icra edilebilecek bir türden lisans ise başlamanızı tavsiye ederim. Fakat blender veya bir modelleme programı olmadan unity bir işe yaramaz. Ama ben unity 3.4 kullanıyorum ve gayet memnunum. Eğer kullanmaya başlarsanız blender'a harcadığınız emekle unity'de gerçekten kaliteli şeyler yaparsınız.

Kerem yazdı:
Hayal kırıklığına uğrar mıyım?

Eğer unity'ye başlar ve üzerinde çalışırsanız hayal kırıklığına uğramazsınız.

Unity'ye başlarsanız ben elimdeki unity tutorial arşivini upload edip gönderebilirim.

Kerem
Azimli Üye
Azimli Üye
İletişim:

02 Eyl 2012, 22:55

Lisans derken ? Unity'nin mi ?

Nothing
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

02 Eyl 2012, 22:57

Evet unity'nin free lisansının gerçekten bir oyun yapmana izin verip vermediğini soruyorum. Yani zbrush veyaa autocad'in verdiği süresiz ama bir resmi proje yapılamayan lisansları gibi mi yoksa blender gibi gerçekten free mi?

Kerem
Azimli Üye
Azimli Üye
İletişim:

02 Eyl 2012, 23:04

İlgilendiğin için çok çok teşekkürler :D

dmrdvn
Üye
Üye
İletişim:

09 Oca 2020, 00:12

Demek istediğim blenderda modellemeleriniz iyi fakat python bilginiz yoksa kodlamaya başlamanız için tavsiyemdir. Lisansını iyice okuyunuz eğer gerçekten bir şeyler icra edilebilecek bir türden lisans ise başlamanızı tavsiye ederim. Fakat blender veya bir modelleme programı olmadan unity bir işe yaramaz. Ama ben unity 3.4 kullanıyorum ve gayet memnunum. Eğer kullanmaya başlarsanız blender'a harcadığınız emekle unity'de gerçekten kaliteli şeyler yaparsınız.
Hayal kırıklığına uğrar mıyım?
Eğer unity'ye başlar ve üzerinde çalışırsanız hayal kırıklığına uğramazsınız.

Unity'ye başlarsanız ben elimdeki unity tutorial arşivini upload edip gönderebilirim.
Hocam merhaba,
Bu topic i gördüm hemen üye oldum :) Konuyu hortlatmış gibi oldum ama arşivini bizimle paylaşma imkanın var mı ? Bazı konularda gerçekten kaynak sıkıntısı yaşıyorum. 

Veya başka arkadaşlar varsa Blender arşivini bizimle paylaşacak çok sevinirim.