Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

MAYAKEN
Üye
Üye
İletişim:

Model Satışı Hakkında Danışma

01 Tem 2019, 22:57

Herkese merhaba. Ben Blender programını 2013 yılından beri kullanmaktayım. Son 1-1.5 yıldır psikolojik olarak yüzüne bakmıyorum sektörün. Bu güne kadar hep High-Poly otomobil ve tank modelledim. 18. yaşıma gireceğim ancak ben hala geleceğimi garanti altına alabilmiş değilim. Şu an elimde çok eski bir bilgisayar var özelliklerini başlığın sonunda belirteceğim. 3D model satma kararı aldım. Önceden modelleme tekniklerine aşinayım. Size ne gibi bir strateji izlemem gerektiğiyle ilgili danışmak istedim. Modelleri ucuza satmayı düşünüyorum(5-10 dolar falan). Bir işte çalış önerisinde bulunacaksınız. Hastalığım(FMF) nedeniyle beni tercih etmiyorlar :). Bilgisayarın ömrünü yemeden materyal kullanmaksızın model satarak 13 bin Türk Lirası kazanmalıyım :D. Komik gelebilir ama başka çarem yok, asalak olmak çok zor. Çok eski bir bilgisayar ile de pek bir şey üretemiyorsun. Bana vereceğiniz tavsiyeleri ciddiye alacağım. Forum için teşekkürler. Blender-Tr Facebook sayfasında ortalama 15-20 kişi aktiftik. Burası çok daha kullanışlı olmuş. Hazır konusuna değinmişken Orhan Alkan'a, Baran Yağcıoğlu'na, Sadık Alçık'a, Hüseyin Gümüşçü'ye ve Ali Tuna Dilli'ye Blender Türkiye topluluğuna yardımları için çok teşekkür ediyorum.

İşlemci = Intel(R) Core(TM) i5 CPU     M 480  @ 2.67GHz (4CPUs), ~2.7GHz
Bellek = 2 GB
DirectX = DirectX 12
Ekran Kartı Adı = Intel(R) HD Graphics
Görüntü Belleği (VRAM) = 64 MB(Pylaşılan Bellek = 954 MB)

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
İletişim:

Re: Model Satışı Hakkında Danışma

03 Tem 2019, 22:03

öncelikle merhaba . yaşınız henüz çok genç ve önünüzde çok uzun bir yol var sakın ola ümitsizliğe kapılmayın.
çalışmalarınızdan bir iki kare görsel sağlayabilir misiniz ? böylece seviyeniz , (+) larınız ve (-) leriniz hakkında fikir sahibi oluruz.
3d modellemenin sınırsız yolu yordamı ve voxel , izometrik , panaromik vs vs sınırsız da modelleme tarzı var. Bunlardan size en uygununu bulmak gerek.
Evet bilgisayarınız günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değil ama unutmayın  ilk kez uzaya çıkan roketteki bilgisayar günümüzde bir hesap makinası kadar bile değildi. Eskiden yapılan efsane olan ve halen severek oynanan bir çok oyun sizin bilgisayarınızdan daha zayıf bilgisayarlarda yapıldı. Burada önemli olan bence istemek hemde çok istemek.
Hayatınız da hiçbir zaman hiçbir şey için size sihirli değnek dokunmayacak ,
ormanın içinden bir peri kızı gelip bal kabağını arabaya çevirmeyecek , 
doğa anne de nimetlerini önünüze sermeyecek ..
kurt ve cadı gerçekten var  ama beyaz atlı şövalye asla gelmeyecek.

Durum buyken bizim yapmamız gereken daha çok çalışmak , daha çok istemek , öğrenmek olacak.
Burada elimden geldiğince size yardım etmeye çalışırım diğer üstatlar da diğer arkadaşlarda zaman buldukça size yardım edeceklerdir. Ama başta söylediğim gibi bizim elimizde de sihirli bir değnek yok. Her şey sizin eliniz de .
Bu konu altında daha önce yaptığınız çalışmaları gösterin ve bizimde seviyeniz ve tarzınız hakkında fikirlerimiz olsun. Tavsiyelerde bulunur ve yön göstermeye çalışırız. Tıkandığınız yerde bilgimiz dahilinde ise yardım etmeye çalışırız. 
Bilgisayarınız hakkında da daha fazla bilgi verirmisiniz bana. Bu bir laptop mu masaüstü mü ? masaüstü ise ddr2 ddr3 ?Kısacası elimde eskiden kalma donanım parçaları var sizin sisteminiz ile uyumluysa size göndereyim.

Kullanıcı avatarı
Özgür
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
İletişim:

05 Tem 2019, 20:09

Durum buyken bizim yapmamız gereken daha çok çalışmak , daha çok istemek , öğrenmek olacak.
Burada elimden geldiğince size yardım etmeye çalışırım diğer üstatlar da diğer arkadaşlarda zaman buldukça size yardım edeceklerdir. Ama başta söylediğim gibi bizim elimizde de sihirli bir değnek yok. Her şey sizin eliniz de .
Tebrikler. 
En son Özgür tarafından 11 Tem 2019, 05:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
A.Salih
Üstat
Üstat
İletişim:

06 Tem 2019, 07:00

Low poly modeller yapabilirsiniz. Mobil oyunlar için çok rağbet görebileceğini düşünüyorum. Birde modelleri oyun motorlarına eklerseniz daha iyi olur aynı zamanda oyun motorlarının marketlerindede gelir elde edebilirsiniz. Kolay gelsin şimdiden.

MAYAKEN
Üye
Üye
İletişim:

11 Tem 2019, 21:17

Low poly modeller yapabilirsiniz. Mobil oyunlar için çok rağbet görebileceğini düşünüyorum. Birde modelleri oyun motorlarına eklerseniz daha iyi olur aynı zamanda oyun motorlarının marketlerindede gelir elde edebilirsiniz. Kolay gelsin şimdiden.
Evet CgTrader internet sitesinde genelde Low poly(game-ready) puan alıyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

MAYAKEN
Üye
Üye
İletişim:

11 Tem 2019, 21:34

öncelikle merhaba . yaşınız henüz çok genç ve önünüzde çok uzun bir yol var sakın ola ümitsizliğe kapılmayın.
çalışmalarınızdan bir iki kare görsel sağlayabilir misiniz ? böylece seviyeniz , (+) larınız ve (-) leriniz hakkında fikir sahibi oluruz.
3d modellemenin sınırsız yolu yordamı ve voxel , izometrik , panaromik vs vs sınırsız da modelleme tarzı var. Bunlardan size en uygununu bulmak gerek.
Evet bilgisayarınız günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değil ama unutmayın  ilk kez uzaya çıkan roketteki bilgisayar günümüzde bir hesap makinası kadar bile değildi. Eskiden yapılan efsane olan ve halen severek oynanan bir çok oyun sizin bilgisayarınızdan daha zayıf bilgisayarlarda yapıldı. Burada önemli olan bence istemek hemde çok istemek.
Hayatınız da hiçbir zaman hiçbir şey için size sihirli değnek dokunmayacak ,
ormanın içinden bir peri kızı gelip bal kabağını arabaya çevirmeyecek , 
doğa anne de nimetlerini önünüze sermeyecek ..
kurt ve cadı gerçekten var  ama beyaz atlı şövalye asla gelmeyecek.

Bu konu altında daha önce yaptığınız çalışmaları gösterin ve bizimde seviyeniz ve tarzınız hakkında fikirlerimiz olsun. Tavsiyelerde bulunur ve yön göstermeye çalışırız. Tıkandığınız yerde bilgimiz dahilinde ise yardım etmeye çalışırız. 
Bilgisayarınız hakkında da daha fazla bilgi verirmisiniz bana. Bu bir laptop mu masaüstü mü ? masaüstü ise ddr2 ddr3 ?Kısacası elimde eskiden kalma donanım parçaları var sizin sisteminiz ile uyumluysa size göndereyim.

Bilgisayarım dizüstü bir bilgisayar. Elinizdeki donanımları göndermek istediğiniz için çok teşekkür ederim. Şu an ilk modelimi satışa çıkaracağım. CgTrader sitesinde. Tecrübelerimi buraya aktaracağım. Bu güne kadar 2 bilgisayar çürüttüm. Render yapma arzum yüzünden bilinçsiz bir şekilde ısı değerlerini çok sık bir şekilde yüksek tuttum ve haliyle bozuldular. Oldukça çeşitliliği ucuza satarak "tercih edilen" olmayı düşünüyorum. Mesela bir otomobil modellediysem buna kendimce modifikasyonlar da ekleyip ürün içerisindeki çeşitlilik ve ucuz fiyat ile satmak bir örnek olabilir. Aşağıda vermiş olduğum çalışma bana aittir. OMEROS hesabını 2. bilgisayarım bozulmadan hemen evvel açmıştım. İlgili başlığın linki: http://www.blendertr.com/viewtopic.php?t=4992    Genelde buna yakın işler çıkıyor ortaya. Buna pek özenmemiştim bir an önce bitsin kafasındaydım o zaman. Son olarak diğer bir konuya ben de bir şeyler eklemek istiyorum. "En az 3 dil bileceksin, 3 dilde ana avrat düz gideceksin" şiiri bize ders niteliğinde. Sadece sunum konusunda ne gibi öneriler gelecek onu merak ettiğim için böyle bir başlık açtım. Ürün yayınlamışken doğru bir şekilde yayınlayayım istiyorum. Belki zamanla öğrenirim ama elimdeki bilgisayarın ömrü tükenmemeli :d.
ResimResim

Kullanıcı avatarı
A.Salih
Üstat
Üstat
İletişim:

12 Tem 2019, 16:24

Modelin wire halini koymalısınız alıcı görmek ister. Ayrıca çeşitli açılardan aracın heryerini render alarak göstermekte gerekir. Shader ve ışıklandırma ile daha güzel çıktı elde edebilirsiniz. İyi çalışmalar.