Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

TPRK
Üye
Üye
İletişim:

Tek dil yeterli mi oyun yapimi icin...?

10 Ara 2018, 03:37

Bu bolumun acilmasi mutlu etti beni.Yazilima merakim var hep hernekadar bu konuda basarisiz olsamda.Yeni basladim python dilini ogrenmeye oldukca kolay gidiyor simdilik,bildigim kadariyla blender da zaten pyhtonla uyumlu amacim bu konuda ihtiyacima gore plugin olusturmak ve belki ileride oyun yapimina girmek bu arada tek dil yeterlimi oyun yapimi icin.. ?

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Re: Tek dil yeterli mi oyun yapimi icin...?

11 Ara 2018, 21:29

Ben de Python öğrenmeye başladım ama takip ettiğim bir çok konu olduğu için, yavaş ilerliyorum.
Oyun merakım olmadığı için soruna cevap veremeyeceğim, ancak başka sorun olursa, bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışırım.
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı

Kullanıcı avatarı
muse
Üye
Üye
İletişim:

Re: Tek dil yeterli mi oyun yapimi icin...?

13 Oca 2019, 15:00

Merhaba,

Python geniş bir kullanım alanı olan bir dildir fakat ne yazık ki oyun geliştirmek için en ideal dil değildir. Oyun geliştirmek için kullanılan programlama dilleri genellikle; Lua, C++ ve C#'tır. Size C# öğrenmenizi öneririm. Unity ve Godot Engine C# ile oyun geliştirebileceğiniz en popüler oyun motorlarıdır. Ayrıca C#  kullanarak MonoGame (ve XNA) ile de oyun geliştirebilirsiniz. Godot Engine demişken, kullandığı GDScript dili Python'a benzer Python bilginizi buraya kolayca aktarabilirsiniz.

C++ konusunda ise DirectX ve OpenGL kütüphaneleri bu dille yazılmıştır ve Unreal Engine bu dili kullanmaktadır. Lua genellikle bağlayıcı olarak kullanılıyor diye biliyorum fakat, LÖVE ve Defold oyun motorları Lua kullanmaktadır. Ancak bu oyun motorları 2B oyun motorlarıdır.

Son olarak: Önemli olan programlama dili öğrenmek değildir, programlama mantığını, algoritma kavramını öğrenmektir. Dil sadece bir araçtır.

Saygılarımla.
Resim