Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Y4Lc1N
Üye
Üye
İletişim:

Re: Fikirleriniz nedir?

09 Ağu 2009, 01:20

Neyse ya salla ;)
blender merkez kafasına göre herkes 8-)
Nam-ı diğer Dicital

scripard
Üye
Üye
İletişim:

11 Ağu 2009, 12:53

bazı arkadaşlar desteğin az olacağını ve 2-3 ayda ancak bir dergi çıkaralıcağını sölemişler. Hayır önemli olan bir dergi çıkarmak Blender sevenleri bir şeylerden haberdar etmek eğitmekse derginin yüzlerce sayfa olmasına gerek yok kanaatindeyim. Enixma dergisi o ay 1 sayfalık bir yazı varsa dahi yayınlanabilirilkesi ile haraket ediyor bencede öyle olmalı. kaldıki sadece eğitim mevzu olsa dahi çok geniş yer kaplayacaktır başarılar dilerim.

Ufux
Üye
Üye
İletişim:

29 Ağu 2009, 02:47

Arkadaşlar daha arabirimini yeni yeni öğrenen biri olarak güzel tartışmanızı takip ediyorum. @TheSultan ve @Dicital arkadaşlarımızın kendi göre haklı düşünceleri var. Ama sonuçta yine topluluk olmanın yolu üretim ve paylaşımdan geçiyor. Ben bir süre Ubuntu-tr.org forumunda çeviriler yaptım, Ubuntu ve uygulamalar ile ilgili dökümanlar hazırladım (ufuk_k). Şunu anladım ki, önce üretim gerekiyor. Forum da bir yere kadar bunun için elverişli. Ben özellikle Inkscape Vektör Grafik programını kullanıyorum ve maalesef bu gerçekten muhteşem uygulama için Türkiye'de yapılan neredeyse hiç bir şey yok.

-Eğer çeviri Türkiye'deki kitlelere (İngilizce bilmeyen) ulaşmak için elverişli ise dergi için bir çeviri ekibi kurulabilir. Tek değil ama 1-2 kişi daha eklenirse, yapılan iş çeşitli platformlarda duyrulup social networking yapılırsa (twitter, vb.) hem çok kişiye ulaşır hem de yapanların uğraştığına değer. Ben kendimce çeviriye katkıda bulunmak isterim, fakat programı öğrenmeye başlayalı çok olmadı, onu da hatırlatırım.

-Herkes, tutorial (eğitsel), eğitim dökümanları hazırlamada becerikli olmayabilir. Ama en azından programı iyi derecede kullanıp ürün ortaya koyabilenler, yaptıklarına ve izledikleri çalışma stratejisine (workflow) dair yazılar hazırlayabilirler. Bunlar da forumda rahatlıkla yayınlanıp paylaşılır. Tutorial hazırlayabilenler için zaten sorun yok, ister forumda, ister pdf gibi bir formatta bunu buradan paylaşabilirler.

-Eğer ortaya ürün çıkarsa (hem sanatsal, hem de döküman) ve kitle oluşursa dergi fikri görece daha kolay hayata geçirilebilir. Örneğin ben bu konuda Scribus ile pdf halinde dergiyi oluşturmada ve Inkscape ile grafiklerini yapmada yardımcı olmaya çalışırım.

Blender konusunda yeniyim ama diğer uygulamaları ve bir bütün olarak özgür grafik yazılımlarını ve haberleri yakından takip ediyorum, bu nedenle fikirlerimi paylaşmak istedim.

ugur.ugur
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

02 Eyl 2009, 20:32

Kesinlikle sana katılıyorum. Piyasayı yakından takip eden biri olarak bazı konulara değinmek istiyorum açık kaynak yazılımları kullanılabileceğini ve bununla güzel şeyler yapılabileceğini ortaya koymamız lazım. İnsanlar ( bizim insanımız) çoğu açık kaynak programın adını bile bilmiyor. Tek düze programlara alışılmış örnek olarak bi tabelacıya inkcape ile bi dosya verseniz bunun corel yada ai formatında olanını istiyeceklerdir. yada bi matbaya vs.. Blenderdeki özellikler çoğu profosyonel yazılımda halen yok örnek vermek gerekirse fluid ve 2.5 versiyonundaki smoke özelliği için birkaç program kullanmak gerekebilir. İşin birde ekonomiik yönü var. Programlardan yurt dışına aktarılan para gerçekten ciddi boyutlardadır. En azından bir bilgisayar alırken windows işletim sistemine para veriyoruz. Ben kendi adıma kendime ait bir siteyi tamamen blendera yönelik eğitici derslerin bulunduğu bir site yapmaya karar verdim. elimdeki iş yükünü azaltıp tamamen blender 2.5 versiyonuna yönelik bir site yapacağım. Çorbada bizimde tuzumuz olsun. Ayrıca katkılarından dolayı The sultan ve M. Halil arkadaşlarıma gerçekten teşekkür ediyorum. Onların sayesinde ciddi kullanıcı kitlesi olma yolunda ilerliyoruz. Şimdilik diyeceklerim bu kadar :)
Dervişlik olsa idi taç ile hırka,
Biz de alır idik otuza kırka..

serhat3d
Üye
Üye
İletişim:

18 Eyl 2009, 20:12

arkadaşlar bu konu ile ilgili kısır tartışmalar yapmak bence yersiz. The sultan arkadaşım bana göre haklı tercüme konusunda elini taşın altına koyan ve işin altından başarıyla çıkan The sultana yine teşekkürler. e dergi fikrinide destekliyorum ve öneri olarak herkes blender ile bir çizim animasyon vb bişeyler yapsın sonra onları burda yayınlayalım. bu çalışmalar içinden halil bir kaç seçim yapsın ( en tarafsız halil olur kanaatindeyim) sonra bunlar hakında eser sahipleri dökümanlar oluştursun ve ilk dergimizi yayınlayıp sonuca bakalım o zaman neyin ne olacağı anlaşılır aksi takdirde sadece tartışır dururuz.

animella
Azimli Üye
Azimli Üye
İletişim:

19 Eyl 2009, 04:03

Merhaba,

aklıma şöyle birşey geldi. (ofisyal DVDlerin haricinde örnekleri var mıdır bilmiyorum.)

site kullanıcılarımzdan oluşan ekip ya da ekipler oluşturulup, çeşitli projeler yapılabilir ve bu projelerin süreçleri kayda geçilerek iş bittikten sonra yayınlanabilir. bu tip bi çalışmanın bir çok faydası olabileceğini düşünüyorum. ör:

- farklı konular üzerinde, farklı zorluk seviyelerinde çalışılabilir. (model, texture, render ,fizik vs..)
- süreç elverdikçe eldeki malzemeler kullanılarak üst projelere geçilebilir. (model -> texture ... -> oyun)
- herkesin yapabileceği kısımlar olacaği için "ekip" olarak çalışmak daha rahat olur
- keyifli olur.
- kaliteli ürün/ler ortaya çıkar. (tanıtım için gereken de budur)

"kamera arkası" tadında yapılacak kuvvetli projelerin gerek Türkiye platformunda, gerek uluslararsı platformda dikkat çekici olabileceğini düşünüyorum.

TheSultan
Üye
Üye
İletişim:

15 Eki 2009, 21:02

hjk yazdı:
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar buradaki yazıları okuyunca birşeylar yazma ihtiyacı hissettim the sultan ve dijital arkadaş lar anladıgım kadarıyla buradaki diğer kullanıcılardan daha tecrübeli ve ingilizce bilgisi olan arkadaşlar ama kimsenin onlara yardım etmediğini ve hep sen pişir biz yiyelim dediklerinden (mecazi anlamda) şikayetciler başkalarının yardım etmediğini söylüyorlar ve de haklı olabilirler fakat şöyle bir durum var türkiyede zaten kaç kişi blender kullanıyorki bilgili olsunda size yardım etsin ben 2007 yılının başlarındaydı sanırım bir derginin verdiği pardus işletim sistemini alıp bilgisayara kurmuştum merakla kurcalarken paket deposunda blender ide kurdum hoşuma gitti şunu öğreneyim dedim internetten döküman araştırmaya başladım tek bulabildiğim 3 sayfalık dökümandı 1 tanede video haliyla 1 kaç hafta kendi kendime ve internette uğraşmama rahmen ilerleme kaydedemedim ve sonra bıraktım bu işin peşini ingilizcemde olmaması sebebiyle ögrenme imkanı hiç olmadı dost acı söyler şimdi zorunuza gitmesin ama elinizden iş geliyor diye biraz tafra yapıyorsunuz.Bence böyle yapmayın arkadaşlar diğer insanlara kızmayın onlarda haklı nasılmı haklı mesela ben 2007 yılında yeterli dökümanı bulsaydım bugüne kadar bu işin canavarı olmuştum ve bugün bende eğitim dökümanları hazırlardım ama döküman yani türkçe döküman yoktu öğrenemedim şimdi sizde havalara girip burada birşeyler öğrenmek hevesiyle gelen insanlara sırt dönün iyi iş başarmış olursunuz.
bence memlekete faydalı olmak niyetindeyseniz dergi olsun eğitim video ları olsun bişeyler yapın yani elinden gelen yapsın .
Aha şimdi diyeceksinizki sende hazır istiyosun sen pişir ben yiyeyim diyorsun diyorsanız haklısınız çünkü ben blender i hiç bilmiyorum öğrenmek için buradayım siz sabredip burada bizlerin bişeyler öğrenmesine katkıda bulunursanız bizde işi kapınca başkalarına faydalıolabiliriz

Utan dostum biraz yahu, Allah'tan korkuyorsan biraz utanıver. İnsan bunları yazarken biraz aynanın karşısına geçer de bakar ben kimim diye. Tafra yapıyormuşuz da, hava atıyormuşuz !

Yani, dağdan gelip bağdakini kovmaya çalışmışsın ama yanlış yapmışsın. Ki, sen kimsin nesin bilmem tanımam etmem. Yani, ben yukarıdaki tüm mesajlarımda seni ne tanıyordum ne de biliyordum, bir de kendini nimetten saymışsın da araya girmişsin, bir de laf söylemişsin. Ayıp yahu...

İnşallah o BlenderArt çevirilerini kullanmışsındır da, iyice rezil etmişsindir kendini. Vaktim olmadığı için tüm mesajlara aynı anda bakmak zorundaydım, "hjk" senin diğer mesajlarına da baktım. Utanmadan birileri güzel birer video ders pişirse de biz yesek demişsin hâlâ.... :) Sadece sen değil birileri daha var tabi ki.

Yapmayın etmeyin arkadaşlar, el insaf, kendinize gelin. Hala, ingilizcenin bir yerlerinden başlayamadıysanız, kalkın bilgisayarın başından, ne sizden ona, ne de ondan size hayır gelmez artık. Hele, Blender3d ile ilgilenmek istiyorsanız, ve yabancı dil ve Blender3d hakkında bilginiz yoksa, o halde biraz saygılı olun size böyle bir platform oluşturarak yardımcı olmaya çalışan insanlara. "hjk" sen özellikle !

Zaten, sırf sizin gibiler yüzünden BlenderArt çevirisi 5 sayıda kaldı. Korkuyorum çevirmeye, sizin gibi haketmeyen birileri alır da yararlanır diye. Yoksa, işten bile değil, 3 günde bir sayı çevriliyor.

Halil, sana gerçekten kolay gelsin kardeşim. "Bir konuda yardıma ihtiyacın olursa söyleyebilirsin, bu topluluk için birçok konuda özveride bulunmak bir şereftir" demeyi çok isterdim :)

Ayrıca, diğer arkadaşlar, bu mesajların sizinle alakası yok, hepinize Blender3d ile yaptığınız çalışmalarda başarılar dilerim. Umarım herşey gönlünüzce olur. ;)

umityildiz
Üye
Üye
İletişim:

15 Eki 2009, 21:42

Bence güzel olur, birde blender arayüzü Türkçe olsa. :D

cannurbey
Üye
Üye
İletişim:

19 Eki 2009, 22:28

Bence de harika bir fikir umarım gerçekleşir; dünya da 3D hakkında, Blender'ın yabancıları hakkında Türkiye de gelişenler, pratik bilgiler dopdolu bir dergi çıkar en azından deneme çalışmaları başlatılsın tabi bu zor bir iş bu yüzden Blender'a yeni başladım hiç bi şey bilmiyorum ama elimden geldiğince yardım etmek isterim :roll: hatta böyle projede yer almaktan onur duyarım.. umarım çıkartırsınız BlenderTr e-Dergi'yi ayrıca bu site içinde teşekkür ederim animasyon çok geniş bir kavram; model, render, kaplama bir çok şeyi var tam bilmiyorum belki dergide onlardanda bahsedersiniz gerçi dergi, ders kitabına dönüşür ama olsun gerçekten Türkiye de animasyonda çok geriyiz hemen hemen 3D film bile ismi bile bilmiyorum Türkçe bazı filmlerde kullanılıyor ama onlarda genellike korku filmlerinde ve çocuk filmlerinde ve maalesef ikisi de aynı kalite de oluyor, bu ayrıca milli bir adımda olur gerçekten de Türkiye yetişen animasyoncular görmek beni Pardusu görmekten daha da mutlu eder, ki inanın Pardusa çok sevindim. Dediğim gibi dergide yardıma ihtiyacınız olursa elimden gelen her şeyi yapmaktan onur duyarım, tekrar teşekkürler ben şimdi bu cevaptan sonra gidip forumda Blender hakkında dersleri arayacağım gerçektende bu işi öğrenmek istiyorum üniversite tercihlerim arasında.. İyi günler.

AlacaHirka
Üye
Üye
İletişim:

20 Eki 2009, 13:19

Dergi fikri güzel, ancak yukarıda da belitrildiği gibi henüz bir topluluğumuz yok, çünkü buradakilerin de çoğu benim gibi öğrenmeye niyetli olanlardan oluşuyor anladığım kadarıyla, ancak belki, öncelikle inkscape, scribus vs.gibi yazılımları da katarak açık kaynak ile ilgili bir dergi faaliyetine girişilse iyi bir başlangıç olabilir.

Gimp Uzmanı
Üye
Üye
İletişim:

16 Şub 2010, 17:01

Grafik ve mizanpaj konusunda epey iyiyim. gimp inkscape scribus ve benzeri araçları başarılı bir biçimde kullanabilirim. Birçok makalem dergilerde yayınlanmıştır. Blender konusunda o kadar iyi olduğumu söyleyemem emekleme aşamasındayım. Dergi konusnda çalışmalara başlarsanız ve haber verirseniz sevinirim.

cilektarlasi
Üye
Üye
İletişim:

23 Mar 2010, 17:20

arkadaşlar basın yayın sektöründe çalışan bir art direktörüm. dergi ile ilgili içerik verirseniz bana oluşturabilirim dergiyi. hatta www.tesetturveyasam.com sitesindeki dergi gibi bir sayfa çevirmeli dergi bile yapabilirim. yeter ki bana içerik verin. başarılar diliyorum. email adresim cemmutlumail@gmail.com

blockher88
Moderator
Moderator
İletişim:

17 Eyl 2010, 23:06

bir topluluğumuz yokmu ben tek başıma elektronik dergi yaptım yardım olacak arkadaşlar varsa bir dahaki sayıda birlikte çıkarırız

link viewtopic.php?f=43&t=1757
Resim
•Facebook
•Kişisel
Siz varken ben yoktum ama her yeni doğan en iyisi için bir dehtittir.

Erdogan
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye
İletişim:

03 Tem 2014, 19:54

Bu dergi projesi suan güncelmi?
'' ``Araştırmadan kendim bulmadan kabul etmiyeceğim dediğiniz zaman keşfedebilirsiniz.Buda ancak çoğunluğa karşı bir başımıza kalmaktan korkmadığımız zaman olabilir.. Krisnamurti).''

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

06 Tem 2014, 00:14

Erdogan yazdı:
Bu dergi projesi suan güncelmi?

Bu konuya Senden önce son mesaj yazan arkadaş 17 Eyl 2010 tarihi itibari ile mesaj göndermiş olduğuna göre, konu güncel değil :)
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı