Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

Kullanıcı avatarı
halil
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
İletişim:

Fikirleriniz nedir?

01 Ağu 2009, 12:46

E-Dergi ile alakalı fikirlerinizi buraya ekleyebilirsiniz.
Açık Kaynak Dünyası Vatandaşı

TheSultan
Üye
Üye
İletişim:

Re: Fikirleriniz nedir?

01 Ağu 2009, 14:24

Konunun ilerlemesi bakımından, bir kaç şey eklemek istedim. Ne konuda fikir belirtmek istediğinize karar vermeyebilirsiniz. Örnek ;

- Derginin ismi ne olabilir ?

- Dergide ağırlık Blender kullanımının anlatımlarına mı verilmeli ?

- Blender haricinde, dünyada Grafik - Animasyon sektöründe neler oluyor ?

- Dünyadaki başarılı grafik animasyon sanatçılarının röportajları ?

- Başarılı Blender kullanıcılarının röportajları ?

- Blender hakkındaki güncel gelişmeler, haberler ve yayınlar ?

- BlenderArt dergisinde olduğu gibi "Türk" blender kullanıcılarının çalışmalarından oluşan bir galeri.

- Bu konularda makale yazabileceğini düşünen arkadaşlar benimle iletişim kursunlar "özel mesaj" gönderebilirler. Eğer uygun olursa, sizin makalelerinize yayınlayabiliriz.

Buna eklemek istediğiniz, veya yazdıklarımdan uygun görmediğiniz varsa, lütfen belirtin. Bu şekilde, genel bir taslak oluşacaktır umarım. Kolay gelsin.

taymeh
Üye
Üye
İletişim:

02 Ağu 2009, 11:10

NE KADAR GUZEL OLUR

Y4Lc1N
Üye
Üye
İletişim:

02 Ağu 2009, 12:44

Heves kırmak gibi olmasın ama sadece Türkiye'deki Blender kullanıcılarının sağlayacağı içerikle bir dergi yapılırsa 2-3 ay sonra içerik sağlama konusunda bir darlık yaşanacağını tahmin ediyorum. Sayısı artmakla beraber henüz ülkede Blender kullanım ve Blender'la çalışma yapma oranının çok yüksek olmadığını görüyoruz. Gerçi bu bi avantaj gibi de duruyor çünkü Blender kullanan kısıtlı kitle bildiklerini paylaşma konusunda çok hevesli. Ama bu heves her zaman bi dergi içeriği doldurmaya yeter mi orası şüpheli. Bence dergi için biraz daha yol var. Forumda 4-5 dergiyi dolduracak içerik biriktikten sonra dergi için çalışılabilir diye düşünüyorum.
Nam-ı diğer Dicital

TheSultan
Üye
Üye
İletişim:

02 Ağu 2009, 13:26

Dergi, insanların hali hazırdasunduğu ve uzun süredir forumda yayınladığı içeriği yayınlamayacak. Derginin kendi içeriği kendine ait olacak. Aksi halde, insanların gördüğü ve bildiği içerikle yayınlanacaksa, dergi etraftaki dağınık bilgileri bir araya toplamaktan öte gidemez. "Dicital" arkadaşım bu konuda aklındaki şüpheleride gidermiş olduk sanırım ve umarım.

Şimdi bir tavsiyen varsa, fikirlerini esirgeme lütfen. :)

Y4Lc1N
Üye
Üye
İletişim:

02 Ağu 2009, 22:04

Dergi içeriği tabii ki farklı olmalı. Aslında anlattığım şey önce konular forumda biriksin, sonra bu birikmişlerden dergi yapılsın değildi. Yani önce bi kim var kim yok, bi dergi yapılmaya kalkılsa kim katkı yapabilir kim yapamaz bunu görmek için forumun gidişatına bakmak gerektiği idi. Yoksa diğer türlü dergi için yükün ağır kısmı 2-3 kişinin omuzlarına yüklenmiş olacak. Onlar da mecburen bazı konularda tercüme yoluna gidecekler (ki bu şekliyle de çok faydalı olur). Neyse bu konuda bir sorun yokmuş gibi düşünürsek benim fikirlerim şu şekilde;

-Dergi sadece Blender'la kısıtlı kalmasın. Blender ağırlıklı olsun, ama açık kaynak dünyasında sayısal medya konusunda ne kadar program, yöntem, teknik varsa içersin bence. (grafik, 3b, video, ses).

-İsim olarak; "Blendergi" gibi birşey geldi benim aklıma. BlenderTürk (TürkBlender) gibi klasik isimler de kullanılabilir.

-Blender'la ilgili haberler için en büyük kaynak blendernation olacaktır zaten. Blender.org bile ordaki haberleri ekliyor ;)

-Röpörtaj veya galeri için, Türkiye'den yapılan işlere bakarsak çok fazla seçenek olduğunu sanmıyorum (malesef). Yani röpörtaj yapılan adamın Blender'la yaptığı çalışmalara bakınca "nasıl yapmış" diye merak etmemiz lazım. Bu yüzden mecburen dış kaynaklara bakmak gerekecek. (Bu da bol bol çeviri demek :)

Benim fikirlerim şimdilik bu kadar. İçerik veya tasarım konusunda elimden geleni yapmaya çalışırım.
Nam-ı diğer Dicital

TheSultan
Üye
Üye
İletişim:

02 Ağu 2009, 23:24

"Dicital", fikirlerin için teşekkürler. Tabi ki, Türkiye'de kendi başına içerik oluşturabilecek kadar yoğun bir sektör mevcut olmadığı için tabi ki, çeviri işi yapılacak. Ama, ben kendim çevirmenim zaten, bu konuyu pek sorun etmiyorum.

Sen içerik konusunda yardımcı olabilir isen, webclassic [at] hotmail [dot] com adresini eklersen, msn den daha hızlı bir şekilde iletişim kurabiliriz. Aynı şekilde, diğer arkadaşlar aynı adresten dergi için katkıda bulunmak için iletişime geçebilirler.

Ayrıca, dergi benim aklımda şimdilik deneme yani test amaçlı sadece "6 sayı" kadar çıksa bile yeterli. Edindiğimiz tecrübelere bağlı olarak devam ederiz veya bitiririz ve "6 sayılık" bir arşivimiz bir çalışmamış olur.

Hiç sanmıyorum ama, gönüllü çevirmen arkadaşımız varsa, çok faydası olacaktır.

En son olarak, dikkate alınacak kadar destek olmadıkça projeyi hayata geçirmek gibi bir niyetim yok. :)

Y4Lc1N
Üye
Üye
İletişim:

03 Ağu 2009, 10:55

TheSultan yazdı:

En son olarak, dikkate alınacak kadar destek olmadıkça projeyi hayata geçirmek gibi bir niyetim yok. :)

"Marifet iltifata tabidir" diye bir lafı vardır atalarımızın. Hani bu gönüllü işlerle uğraşanların "1 kişi bile faydalansa bana yeter" diye bi "geyikleri" vardır ya. O külliyen yalan. 1 kişi için kimse saatlerini, günlerini feda edip zamanını, emeğini döküman okumaya, çeviri yapmaya harcamaz. Bu işlerle uğraşılacaksa ciddi bi kitlenin öncesiyle, sonrasyıla cesaretlendirmesi, destek olması gerekir. Misal ben, Anime Studio animasyon programıyla ile ilgili bir eğitim sitesi yaptım ve yaklaşık 10 tane video ders hazırladım. Toplam ders süresi 2 saati aşmış olabilir. Ama noldu: ortada ders-mers yokken yana yakıla ders arayanlar dahil kimse 2 aydır bir "saol" bile demedi. Velhasıl ağırlıklı olarak bilgisayardan ve internetten anladığı şey feysbukta video paylaşmak olan bi kullanıcı profili için uğraşmayı önceden kabullenmek lazım.
Nam-ı diğer Dicital

TheSultan
Üye
Üye
İletişim:

03 Ağu 2009, 21:37

Zaten görünüre göre, bu konu sen ve benim chat sayfamız gibi oldu. Neyse, biraz daha bekleyelim. Vakti olmadığı için göz atamayan arkadaşların olduğunu varsayalım. :) Sonuç pek olumlu durmuyor ama, herneyse, dursun bakalım biraz daha. Bakarız, birileri daha çıkar.

zubak
Üye
Üye
İletişim:

03 Ağu 2009, 23:34

Görüşlerin iletilmesini bekledim ben görüş bildirmek için. E-dergi konusuna gelince gerçkekten çok fazla ihtiyaç varmı bilmiyorum. Topluluğun takip edilme oranları nedir? bunuda bilmiyorum ama nacizane görüşüm e-dergi tarzı bir işe harcanacak emeğin boşa gideceği yönünde. Tabiki olsa okurum incelerim ama tercihim her zaman derslerdir. Sonuç olarak düşüncem topluluğun gücünü çeviri yada derslere ayırması, Sitede yayınlanan derslerin her biri ayrı ayrı güzel ve benim gibi daha önce elini 3D programlara sürmemiş birinine bile bir şeyler öğretebiliyorsa kalitelidir. Saygılar.
zubak.wordpress.com

karamelo
Üye
Üye
İletişim:

03 Ağu 2009, 23:58

Selamlar,
Dergi yerine belirttiğin içeriklerin ara ara editörler tarafından gönderilebildiği bir site olsa daha iyi olur, eski blendertr, blendernation, tr3d arası birşeyler olabilir. Dergiyi takip eden çok olmayacaktır ama siteyi sık sık ziyaret edenler olacaktır. Ayrıca site ilk yapımdan sonra daha az uğraş gerektiren birşey ( halil bu cümleye kızacaktır :roll: ).

-Hangi medyada olursa olsun ana içerik Türkiye'deki blender kullanımı üzerine olabilir.
-Dünyada animasyon sektöründe ne oluyor gibi haberleri çok önemli oldukları sürece vermekte fayda var, bu konuları daha iyi derleyen siteler var.
-Blender hakkındaki güncel gelişmeler, mevcut röportajların, video derslerin çevirileri olabilir.

hayunike
Üye
Üye
İletişim:

05 Ağu 2009, 15:05

Bence de eğer içerik sadece blender'la ilgili olacaksa dergi şeklinde değil de tutorial şeklinde olması çok daha faydalı olur. Çeviri konusunda yardıma ihtiyacınız olursa yardım etmeye de hazırım...

TheSultan
Üye
Üye
İletişim:

08 Ağu 2009, 16:42

Arkadaşlar biz daha topluluk olamamışız. Bir sitemim var sizlere (istisnalar kaideyi bozmaz, yeni gelenler var, bu durumdan haberi olmayanlar var alınmasınlar). BlenderArt çevirileri yaklaşık 600 kez indirilmiş. Bu ciddi bir rakam. Ama, destek olun, yardım edin deyince, hepiniz kıvırıyorsunuz. Yani burdan benim anladığım, birileri bir şey yapıp önünüze koyunca hiç yemem demiyorsunuz, ama gelin birlikte pişirelim deyince. Yok ya, şöyle yapsak daha iyi değilmi deyip yoldan dönüyorsunuz.

Bir çevirmen olarak ne türkçe bir blender dergisine, ne de birinin ingilizce dökümanları türkçeye çevirmesine ihtiyacım yok. Sadece, bunları göz önünde bulundurarak bir girişimde bulunalım, birlikte bir şeyler oluşturalım istedim.

Hepinize başarılar.

Y4Lc1N
Üye
Üye
İletişim:

08 Ağu 2009, 19:41

The Sultan kardeşim sitemini ve hassasiyetini anlıyorum ama mesajına malesef tamamen katılamıyorum. Dergi fikri yurt dışında uygulamaya konmuş ve başarılı olmuş bir fikir. Senin güzel çevirilerin sayesinde biz de kendi dilimizde faydalanma imkanı bulduk. Emeklerine tekrar teşekkürler. Ama sen de biliyorsun ki dergi demek özgün içerik demek, ciddi mesai demek, saatlerce araştırma yapmak, yazı yazmak (bozmak, yine yazmak) demek. Yani ciddi emek demek.
Peki kim için? Şu anda dergimiz var ve Türkiye'den röpörtaj yapacak sanatçı veya kullanıcı arıyoruz diyelim. Kaç kişi bulabiliriz? Ülkemizde bu programı hakkıyla kullanan (masa yapabilen demiyorum) kaç kişi var. Blender'la özdeşleşmiş F1 aracı tasarlama yarışmasına (dereceye girmeyi geçtim) katılmış kaç kişi var? Yok veya varsa da 2-3 kişidir. Yani arzı karşılayacak talep yok. Ben kendi adıma Blender'da yeniyim. Bana göre emekleme aşamasındayım. Çünkü Blender çok büyük bi derya. Ben daha kenarlarda çimiyorum. Biliyorum ki Türkiye'deki çoğu kullanıcı da daha yeni yeni ısınıyor programa. Blender.org sitesinde ülkelerin kendi topluluk siteleri var bizim sadece ismimiz var. İsminin altı boş olan tek ülke biziz. Orda olabilecek tek site burası, burdaki paylaşım da ortada. Ayrıca burası 3 kere saldırıya uğrayıp kapanmak zorunda kaldı. Yine de halil saolsun "lanet olsun" deyip işin ucunu bırakmadı (her şeyi gönüllü yapmasına rağmen)

Yani sana katılıyorum, biz henüz bir topluluk değiliz. Önce üretmemiz lazım. Sadece Türkiye'de değil dışarıda da karşılığı olan işler yapmamız lazım. Bağlantılar kurmamız lazım. Konferans olmasa bile belki ara sıra toplanıp programla ilgili tecrübelerimizi paylaşmamız lazım. Kısaca bi topluluk olmamız lazım. Daha topluluk olmadan dergimizin olması, o dergiyi her ay 50 kişinin indirmesi, 30'unun şöyle bir bakması, 10'unun ciddi ciddi okuması, sorna 2 tanesinin teşekkür etmeye zahmet etmesi, üzgünüm ama benim aklıma yatmıyor.
Keşke tablo böyle olmasaydı ama bence durum bu. Ben kendi adıma Blender'ın reklamını yapmaya, Blender'ı öğrenmeye, bildiklerimi de bir şekilde az-çok paylaşmaya çalışıyorum. Umarım sen de kızmadan-küsmeden paylaşmaya devam edersin. Kolay gelsin.
Nam-ı diğer Dicital

TheSultan
Üye
Üye
İletişim:

08 Ağu 2009, 22:26

Bak kardeşim :) kimsenin zorunda gitmesin. Ayrıca, mesajıma kim katılır kim katılmaz pek önemli değil. Ben kendi görüşlerimi söyledim. Ayrıca, bir hatırlatma yapmak isterim. Hadi diyelim dergi için topluluk yok vesaire. Yahu, 5 sayı çevirdik, bir Türk evladı gelipte, ver kardeşim şu sayfaları da ben çevireyim demedi.

Ayrıca, sitem bir yana, söylediklerim aslında tespitten ibaret. Çünkü yine sende benimle aynı görüşü paylaşmışsın. Biz topluluk değilmişiz dedim ben. Yani benim mesajımın başında söylediğimi sen kendi mesajının sonlarında söylemişsin.

Ayrıca, (istisnalar kaideyi bozmaz tekrar söylüyorum) hep birileri pişirsin biz yiyelim mantığında kişiler var, bir el atın deyince herkes dağılıyor. :) Bu fikrimi değiştirecek herhangi bir değişiklik göremiyorum. Ayrıca, benim mesajıma en iyi cevap yapılan bir proje olur. Yeni bir mesaj sadece konuyu uzatır.