Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

shanexx
Üye
Üye
Başlık Yazar

Modeli ayırma sorunu.

23 Ağu 2017, 05:32

Arkadaşlar selamlar. Blender'da yeniyim.Elimde bir insan modeli var kılıcı kemeri vs. bir çok öğesi mevcut. Bunların hepsi tek model şeklinde. Blender'ı karıştırırken edit modda bir şeye bastım ve bütün yüzeyler düzgün bir şekilde parçalara ayrıldı istediğim gibi silme vs. yapabildim.Örneğin kemer kemer olarak ayrıldı. Kılıç komple bir şekilde kılıç olarak vs. Ancak tekrar bu ayarı bulamadım. Bütün ayırma seçeneklerini denedim ama hiçbiri ilk aldığım sonucu veremedi. Yardımcı olur musunuz?

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
Ettiği teşekkür: 34 defa
Aldığı teşekkür: 157 defa
İletişim:

Re: Modeli ayırma sorunu.

23 Ağu 2017, 12:34

öncelikle merhaba hoş geldin .aslında cevabı kendin yazmışsın ama bunu İngilizce olarak yazman gerekli. iki yöntem ile hatırlatma yapayım umarım işine yarar
1. yöntem Parent / Child 
ResimResim

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
İletişim:

23 Ağu 2017, 12:36

2. yöntem Join/Separate 
ResimResim

shanexx
Üye
Üye
Başlık Yazar

23 Ağu 2017, 17:54

özkan yazdı:
öncelikle merhaba hoş geldin .aslında cevabı kendin yazmışsın ama bunu İngilizce olarak yazman gerekli. iki yöntem ile hatırlatma yapayım umarım işine yarar
1. yöntem Parent / Child 
ResimResim

Üstat cevap için teşekkürler. Ancak hala o ilk yaptığım işlemi yapamadım. 
Resim
Modelim yukarıdaki gibi belirttiğiniz işlemleri uygulayınca aşağıdaki gibi bir sonuç alıyorum. Ama ilk yaptığımda böyle değildi. Birde A tuşu ile bütün vartexleri seçiyorum ama işlem görmüyor. İlla el ile seçtiklerimi ayırma yapıyor.
Resim
Yani kısacası bu şekilde ayırma değilde gördüğünüz karakterin saçı kolu sağ kolundaki çıkıntılar vs. ayrı olsun istiyorum. Aklıma tüküreyim nasıl unuturum ilk yaptığım işlemi. :)

Kullanıcı avatarı
Özgür
Paylaşımcı Üye
Paylaşımcı Üye
Aldığı teşekkür: 101 defa

23 Ağu 2017, 19:10

Edit modda tüm yüzeyler seçili iken P > By loose parts komutunu uygulamışsınız gibi gözüküyor.
Ayırma işlemini yapmadan önce ayrı ayrı seçim yapmak isterseniz saç , kemer yada kılıca ait bir vertex, edge yada face seçtikten sonra Ctrl L işlemini kullanabilirsiniz.
En son Özgür tarafından 23 Ağu 2017, 19:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
İletişim:

23 Ağu 2017, 19:15

bu modeli muhtemelen obj formatıyla import ettin. obj formatı biraz sıkıntılı bi tür kendisi smoth shading ayarları nedeniyle yüzeyleri bölüyor ve belli açılardaki yüzeyleri  edge slipt gibi kesiyor bu modeli toparlamanın yolu ilk önce   remove double ( çiflerden kurtulma) komutu.  şeçili  kısıma remove double komutu verdiğinde üst üste gelmiş vertexler birleşir . A ile her şeyi seçip  çiftlerden kurtul dersen istem dışı bazı parçalar birbirine karışabilir örn: el ile eldiven , ayak ile ayakkabı gibi sonuçta bu komuk vertexlerin birbiriyle olan yakınlığına göre işlem yapar.  Parça parça seçimler yaparak çiftlerden kurtul demen daha mantıklı olur. L tuşu ile seçim yaparsan daha hızlı ilerlersin. parçaları temizce toparladıkdan sonra seçili kısma Alt+J (edit modda)  komutu verirsen belirlenen açıdaki üçgen yapıdan dörtgen yapıya geçer 

shanexx
Üye
Üye
Başlık Yazar

23 Ağu 2017, 19:43

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Buldum ne yaptığımı. Edit modda yüzeylerin hepsi seçili iken. P > Ayrık nokta/Kenar seçeneğini kullanmışım. Başka arayan olursa cevap olsun onada.

Kullanıcı avatarı
özkan
Üstat
Üstat
İletişim:

23 Ağu 2017, 19:47

:)) modeli lime lime ettim diyorsun yani 

shanexx
Üye
Üye
Başlık Yazar

23 Ağu 2017, 19:48

özkan yazdı:
:)) modeli lime lime ettim diyorsun yani 

Evet hocam. :D Tam istediğim oldu.Birde o güzel tecrübenizi diğer açtığım konuya aktarır mısınız hocam. :)

Giriş  •  Kayıt