Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

oomeroo
Üye
Üye
İletişim:

Yaptığım hiçbirşey kaydolmuyor.

27 Haz 2019, 23:33

Merhabalar. Ben Unity ile oyun yazıyorum. Arkadaşımın bana gönderdiği 3D modelleri kullanıyorum. Yanlız arkadaş karakterleri ters yöne çevirdiği için oyunda da ters gözüküyor. 

Blender'da modeli açıp rotation'ı ayarladıktan sonra save ve save as'i denememe rağmen yaptıklarımı kaydetmedi. Sonra bir koni ekleyip öyle kaydettim. Yine eski halinde kaldı.
Acaba animasyonlu olduğu için mi böyle yoksa ben mi yanlış yapıyorum ?

Xill
Üye
Üye
İletişim:

Re: Yaptığım hiçbirşey kaydolmuyor.

28 Haz 2019, 00:27

Sebep değişiklikleri uygulamadığın için olabilir, modeli seçip crtl+a  ile değişiklikleri uygulayabilirsin.

Ama animasyonlu modellerin konumunu, ölçeğini veya rotasyonunu değiştirince animasyonla sorun yaşayacağını tahmin ediyorum.  Animasyon başlayınca karakterin animasyona göre ölçeği ve rotasyonu değişiyor, (daha önce ben yaşadım) animasyonları düzeltmen gerekir ki, kolay bir yolunu bilmiyorsan fazla zahmetli .
Bence animasyonları bozmamak için Blender'da değişiklik yapma, Unity de empty gibi bir şeye ekle onun oryantasyonunu değiştir, ya da import ayarlarını değiştir.
Yine sorun yaşayabilirsin, unity'le çok aram yok daha iyi bi yöntemi olabilir..

oomeroo
Üye
Üye
İletişim:

Re: Yaptığım hiçbirşey kaydolmuyor.

28 Haz 2019, 12:33

Unity ile kod kullanarak da yapabilirim fakat her bir karakter için tek tek uğraşmak istemedim.

Sorunu hallettim bu arada. Ben sadece karakteri rotate edip ctrl+s yapıyordum. Yapmam gereken karakteri rotate ettikten sonra, I'ya basıp loc rot yapmakmış. Animasyonda kayıtlı 3 loc/rot 'a da aynısını yaptıktan sonra kaydedince sorun düzeldi. Yine de teşekkürler :)