Türk Blender kullanıcılarının buluşma noktası. Video Dersler, İpuçları, Model, Oyun, Cycles Render, Materyal, ...vb

dorobba
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

Bge de Rpg tarzı oyun hazırlamak

16 Nis 2014, 14:28

BGE ile Rpg Tarzı nasıl oyun yapılır konulu çalışmam. Başlarda Biraz Acemilik olacağından Bazı yerlerde yanlışlıklar olabilir. Zamanla içerik olarak daha kaliteli anlatımlar hazırlayacağımı düşünüyorum.

Resim
......................................................................................................................................................................
İçindekiler:
1. Grup kullanımı ve Kemik kullanımı
2. Okcu iskelet yapımı

......................................................................................................................................................................
Dikkat edilmesi gereken noktolar;

1. Modellerinizi olabildiğinde az poligonlu olmasına dikkat edin. fazla parçalanmış gereksiz faceleri birleştirin. fazla poligon oyunuzun performansını aşırı derecede düşürecektir. maksimum bir model için face 500 geçmesin karakterler bile olsa.

2. gereksiz 3d ye geçiş yapmayın. bir duvar yaptınız ve karakter duvarın diyer tarafını asla görmüyecekse 3d bir duvar yapmanın size hiçbir avantajı olmayacaktır.

3. kar yağmur vs çalışmalar için particles kullanmaya çalışmayın. bir texture atanmış plane ile bu iş kolay bir şekilde yapılabilir.

4. Merdiven den tırmanmayı sağlamak için karakteriniz ile merdiven çarpıştığında karaktere z ekseninde hareket etme özlliği kazandırarak merdiven çıkmasını sağlayabilirsiniz.

5. oyun içerisinde istediğiniz yerlere ışınlanabilmek için worldPosition kullanabilrsiniz. numped de ki her tuşa bir kordinat hazırlarsınız bastığınızda o kordinata ışınlanır böylece oyunu daha hızlı bir şekild inceleyebilirsiniz. oyunu export edeceğinizde worldpositon kordinatlarını kaldırırsınız.

6.bge de modeller nasıl modellenmelidir. face yüzeyleri kare olursa oyunda sıkıntı çıkarıyor. oyun sırasında sanki yüzeyler kaıyormuş gibi gözüküyor buda oyun oynarken midenizi bulanuyormuş gibi bir etki oluşturuyor.
bunu önlemek için yüzeyleri dörken değilde üçgen şeklinde örmek gerekiyor.
blender Triangulate modifier ile de yapılabilir. modelli oluşturken de. dağ tarızı modellerde Triangulate kullanabilirsiniz.
Resim
En son dorobba tarafından 08 May 2014, 19:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 12 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Yapım 14
Moderator
Moderator
İletişim:

Re: Bge de Rpg tarzı oyun hazırlamak

16 Nis 2014, 15:12

Güzel; yalnız, dönme ayarını fareye bağlasan daha iyi olurdu. Sırf klavye ile hareket kabiliyeti kısıtlanıyor.

dorobba
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

16 Nis 2014, 15:18

Yeni başladığım bir çalışma . bugün mouse eklerim. Daha çok çevre detaylı bir çalışma olacak pek fazla ayrıntıya girmeden geçiyorum bazı yerleri.

en sonda kapı olacak ve oradan doğaya çıkacak ve doğanın sonlarına doğru bir şehir tarzı birşey yapmayı düşünüyorum.

NuzaR_HN
Üye
Üye
İletişim:

16 Nis 2014, 17:29

Ayrı bir pencerede açmak istediğim de ortam tamamen karanlıktı sadece alttaki yazılar, et, kılıç ve karakterin kolu gözüküyordu. Bunun dışında ortam çok başarılı bravo..
[ortala]Resim[/ortala]

Kullanıcı avatarı
Yapım 14
Moderator
Moderator
İletişim:

16 Nis 2014, 18:20

Ayrı pencere dediğin export sanırım. Gözüken nesnelerde materyel veya texture var. Diğerlerine bir şey atanmamış.

dorobba
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

17 Nis 2014, 18:23

metarial ve texture ile çok uğraşmamak için multutexture de hazırlıyorum. texture modunda blender içerisinden çalıştırısanız herhangi bir sıkıntı yok.

yeni eklemeler yaptım
oyuna para ekledim
hafiften doğaya giriş yaptım . ve birkaç texture
50altınız varsa t bastığınızda et almış oluyorsunuz. tabi bu bir npc tarzında birşy olarak da hazırlanabilir.

Resim
Resim

blend dosyasının en son halini ekleyeyim
http://s3.dosya.tc/server21/bCySuQ/YeniWinRARar_ivi.rar.html

NuzaR_HN
Üye
Üye
İletişim:

17 Nis 2014, 20:26

Yapım 14 yazdı:
Ayrı pencere dediğin export sanırım. Gözüken nesnelerde materyel veya texture var. Diğerlerine bir şey atanmamış.

Bahsettiğim "Standalone Player"dı. dorobba'nın dediği gibi blenderda texture modda açtığımızda herhangi bi sıkıntı çıkmıyor.

Resim

Bu arada oyunda altın toplamamız güzel olmuş. Güzel bir hikayeye doğru gidiyor oyun.
[ortala]Resim[/ortala]

Kullanıcı avatarı
Yapım 14
Moderator
Moderator
İletişim:

17 Nis 2014, 22:31

Ses, müzik dosyaları koymuşsun ama oyunda ses gelmiyor. Ek bir işlem olarak sound actuator'una bağlamak gerekiyor sanırım.

Karakter ilerlerken yavaş yavaş karanlığın açılması hoş olmuş.

Bu arada, kameradan çıkıp genel sahneye baktım; uzun sayılabilecek bir oyun haritası şimdiden oluşmuş bile. Böyle giderse bu işin sonunun dvd kabına kadar yolu var. Sağlam bir Türk oyunu çıkacak galiba bu siteden, hissediyorum..:-P

dorobba
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

18 Nis 2014, 15:55

Ses olayında blend dosyası texture gibi kalıcı ses eklemenin yolunu birtürlü bulamadım. exprot edilerek sorun yok ama blend dosyasını paylaştığımda ses dosyları blend dosyasına kalıcı olarak eklenmiyor.
empty yada karakter lerin sound actuatorünü ekledim ama dosya uzantılarını güncelemek gerekiyor.

bge yi çalıştırken bir çok şey sorun çıkarabiliyor. ekran kartı sürücüsünden tut. windowsta kullandığınız temaya kadar.

çevre detaylı olarak çalışmayı vakit buldukça el atıyorum. değişik oyunları inceleyip mekan oluşturma mantığını kavramaya çalışıyorum.
nerede ağaç çim kullanılmalı . modeller nasıl modellenmeli şeklinde.

bge'in üzerinde durulsa gerçekten güzel çalışmalar ortaya çıkacak.
en son halinde çalı, göl, texture paint, göle balık ve birkaç şey ekledim. son kısm baya güzel oldu. direk doğadki evin içine ışınlanmak için O tuşuna basabilirsiniz.

http://s3.dosya.tc/server21/WiOzuO/YeniWinRARar_ivi.rar.html

Kullanıcı avatarı
Yapım 14
Moderator
Moderator
İletişim:

18 Nis 2014, 17:21

Balık harika olmuş ya bayıldım :) Sürekli yüzüyor. Action key frameler ile yapılabilecekler sınırsız o zaman..

Ses ve açılırken hata verme gibi sorunlar şimdilik önemli değil. Oyun tamamlandıktan sonra, profosyenel bir python, c#, c++ gibi dilleri iyi bilen bir yazılımcının; kodları bi elden geçirip, blender dosyası üzerinden köprü kurarak özel oyun exe dosyası hazırlaması lazım ki; onlar ilerki işler.

Bu arada istediğin model veya başka oyun nesneleri yapımında yardımcı olabilirim. Gerçi şu an kendi FPS projem ile uğraşıyorum; ama yardım ederim yani.

dorobba
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

19 Nis 2014, 11:58

Actionu etkili kullanılabilirse gerçekten müthiş şeyler yapılabilir. Oyun programcılığı bir yana action hazırlamada profesyonel olmak gerekli. oyunun kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biri.
şu anlık benim en kötü olduğum alan :) . sürekli çeşitli animasyonlar hazırlayıp kendimizi geliştirmemiz gerekiyor fakat animasyona hiç vakit kalmıyor.

aslında ortak çalışmalar yapsak güzel olur ama şu aralar çok yoğunum. blender ile olan çalışmaları biraz azaltmam gerekli. boş vakitlerimin çoğunu kitap alacak gibi. hazirandan sonra isterseniz ortak bir çalışma hazırlayabiliriz. tabi sizinde zamanınız musait ise

Kullanıcı avatarı
Yapım 14
Moderator
Moderator
İletişim:

20 Nis 2014, 03:01

Bu yaz bize fazla tatil yok o zaman.. Keza uzun bir ara vererek ortadan kaybolmaya pek niyetim yok gibi; zira üstüme saldırttığım mobların verdiği huzur ve benden aldığı stresi hiç bir yerde bulamam galiba.. :-P

Ama harbiden o ilk acemiliği attıktan sonra, programı her defasında daha çok öğrenip iyice ısındığın zaman, komutlarla yarattığın dünyaya hükmetmek o kadar eğlenceli oluyor ki; en son çıkan oyunları oynamaktan bile daha zevkli hale geliyor bu uğraş. Zaten belli yaştan sonra bağımlılık yaratan efsane oyunlar bile kesmiyor; insan küçük de olsa yapmak istiyor :)

dorobba
Aktif Üye
Aktif Üye
İletişim:

29 Nis 2014, 16:36

birkaç yenilik daha

pot ve can ekledim
pot satan npc ye gidip 30 altınız var ise R tuşuna basarsanız pot satın alabiliyorsunuz. 2 tuşuna basıp pot içebiliyorsunuz. şimdilik can azaltan canavarlar filan yapmadım . ortalık da biraz karıştı :) script yerine logic bağlantılar yaptım oda ortalığı karıştırmaya şimdiden başladı.

Resim
Resim

birkaç hafta içinde şuana kadar oyun için yaptığım çalışmaların yapımı ile ilgili anlatım hazırlamaya başlıyacağım

blend:
http://s3.dosya.tc/server22/GUAHHz/YeniWinRARar_ivi.rar.html

Kullanıcı avatarı
Yapım 14
Moderator
Moderator
İletişim:

29 Nis 2014, 19:16

Hp, npc, inventory ile baya online oyun işine girmişsin :D Anlatımı bekliyorum merakla..

Dediğin gibi logic ile bir yere kadar. Oyun büyüdükçe python'dan bile daha karmaşıklaşıyor o bağlantılar. O yüzden python ile yapmalı herşeyi. Kodlara, basit halinden baştan alışmak lazım. Logic ile kolaya kaçıp hemen yapabiliyorsun istediğini; ama gelişmiş bir oyun için kodlar şart malesef.

kskekrem
Üye
Üye
İletişim:

01 May 2014, 12:03

Cancı :D
ChAoS_DrAgoN